Tarihi Yerler

Lala Mustafa Paşa Cami (St. Nicholas Katedrali)

Orijinal ismi Saint Nicolas Katedrali olan Cami, 1328 yılında Katolik Mabedi olarak açılmıştır. Gotik mimarisinin en iyi örneklerinden biridir. 1571’de Osmanlı Devletinin adayı fethinden sonra ihtiyacı karşılamak için Katedrale yapısal ilaveler yapılmış ve camiye çevrilmiştir. Mağusa’da en görkemli ve en etkilyeyici tarihi mekanlardan bir tanesidir.

Girne Kalesi

Girne Kalesi, 7.yy’da, Arap akınlarına karşı kentin korunması için Bizanslılar tarafından inşa edilmiş bir kaledir. Eşsiz bir Venedik mimari tarzı örneği olan Girne Kalesi, ada sakinlerinin ve turistlerin çekim noktası halini almıştır.

Kantara Kalesi

Kantara Kalesi X. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilmiş ve deniz seviyesinden 630 metre yükseklikte yer almaktadır. Adanın kuzey kıyısıyla Mesarya Ovası’nı kontrol edebilmek için inşa edilmiştir.

St. Hilarion Kalesi

St. Hilarion Arap akınlarından korunmak için 8. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir. Beşparmak Dağları’nın kuzey eteklerinde inşaa edilmiş St. Hilarion Kalesi’nin burçlarından Girne’nin müthiş manzarasını kuşbakışı seyredebilirsiniz. 13. yüzyılda Lüzinyanlar döneminde kale bir askeri üs ve sığınma alanı olarak kullanılmıştır. Efsanelerinden birine göre, Aslan Yürekli Richard burada bir balayı geçirmiştir. Günümüzde St. Hilarion Kalesi Kuzey Kıbrıs’ın en popüler tarihi mekanlarındandır.

Buffavento Kalesi

Buffavento kalesi Girne dağlarında Çatalköy’ün üzerinde, yerden 950 metre yükseklikte yer almakta olup, X.yy’da Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir. Buffavento Kalesi, St.Hilarion ve Kantara kaleleri ile birlikte, Arap saldırılarına karşı oluşturulmuş olan savunma hattının bir parçasıdır. Buffavento Kalesi Lüzinyanlar döneminde hapishane olarak da kullanılmıştır.

Salamis Harabeleri

Salamis Harabeleri , Mağusa’nın 6 km kuzeyinde yer alan antik bir kenttir. Antik kentteki en eski buluntular M.Ö. 11. Yüzyıla dayanmaktadır. 19. yüzyılın sonlarında, ağaçlarla ve toprak tabakasıyla örtülmüş bir halde keşfedilmiştir. Uzun yıllar kazı çalışmaları yapılarak kentin büyük bölümü ortaya çıkarılmıştır. Salamis Harabeleri tarihi solumak için mükemmel bir açık hava müzesidir.

St. Catherine Katedrali (Haydar Paşa Camisi)

St Catherine Katedrali XIV. yüzyılda inşa edilmiş ve bugün Kıbrıs’ta bulunan Gotik mimarisinin en iyi örneklerinden biridir. 1570 yılında Osmanlı Lefkoşa’yı fethettikten sonra ismi Haydar Paşa Cami olarak değiştirilmiştir. Günümüzde sanat galerisi olarak kullanılmaktadır.

Büyük Han

XVI. yüzyıla ait , Osmanlı egemenliği sırasında inşa edilmiş Büyük Han, Lefkoşa’nın en önemli yapılarından bir tanesidir. İngiliz döneminde Lefkoşa Merkez Hapishanesi olarak kullanılmıştır. Günümüzde Büyük Han restore edilmiş ve geleneksel Kıbrıs kültürünü ve mutfağını keşfetmek için eşsiz bir yer oluşturulmuştur.

Semiliye Cami (St. Sofia Katedrali)

St. Sofia Katedrali 1206 yılında inşa edilmeye başlanmıştır, gotik tarzın eşsiz eserlerinden bir tanesidir. Lüzinyan döneminde, Kıbrıs’ın birinci katedrali olarak kullanılmıştır. 1571 yılında, Kıbrıs’ın Osmanlı fethi sırasında katedral Selimiye Camii olarak değiştirilmiştir.

Girne Limanı

XV. yüzyılda Venedikliler tarafından inşa edilen Girne Limanı, bugün bütün adanın en önemli ve en çok ziyaret edilen yeri olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Rahatlatıcı atmosferi ve çok sayıda kafe – restorantları , balıkçı tekneleri ve lüks yatları ile ziyaretçiler için önemli bir çekim noktasıdır.

Batık Gemi Müzesi

Müze Girne Kalesi içerisinde yer almaktadır. Yerel dalgıçlar tarafından bulunan Batık geminin yapımında kullanılmış tahtalara uygulanan testlerde, geminin M.Ö. 389 yılında yapıldığı, battığı zaman 80 yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Girne Kalesine yolunuz düşerse mutlaka Batık Gemi Müzesine uğramanızı tavsiye ederiz.

Bellapais Manastırı

Girne’de bulunan Manastır 1158 ve 1205 yılları arasında inşa edilmiştir. Gotik tarzda yapılan inanılmaz bir mimariye sahiptir. Kuzey sahillerinin tümüne hükmedebilen görüş açısı ve güzel dağ manzarası ile Kıbrıs’ın en önemli yer ve eserlerinden biridir. Bellapais Manastırı kapsamında, bir kilise, bir yemekhane, depolama odaları, içinde gözlemlemek için freskler ve birçok ilginç kalıntıları da bulunmaktadır. Eşsiz Girne manzarası ile, günümüzde turistlerin en çok sevdiği tarihi yerlerden bir tanesidir. Her yıl düzenlenen Bellapais Müzik Festivalinde müzik severler unutulmaz anlar yaşamaktadır.

Sonraki gönderi

Sahiller

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle sohbet edin